Sabinov sa nachádza v Prešovskom kraji, na brehoch rieky Torysa. Vznik mestaveľmi úzko súvisí s kráľom Belom IV. Legenda rozpráva o tom, ako sa kráľ po prehratí bitky s Mongolmi snažil zachrániť pred nepriateľom, a tak skočil do rozvodnenej rieky Torysy. Vtedy keď sa začal topiť sVa zrazu objavila na člne dievčina a kráľa vytiahla z vody. Potom ho zobrala so sebou a opatrila ho. Ako odmenu žiadala od kráľa prísľub, aby si na ňu spomenul a nikdy na ňu nezabudol. Pretože sa volala Sabína pomenoval mesto Sabinov.

sabinov(Sabinov centrum)

Množstvo obrazov známych umelcov, dobový nábytok a vzácne fotografie zobrazujúce históriu vám ponúka Mestské múzeum mesta Sabinov.

Od minulého roku krášli námestie nová socha a ňou je práve socha Sabíny, ktorá má pripomínať históriu mesta Sabinov. V súčasnosti sa mesto môže pochváliť množstvom významných budov, vzácnych kultúrnych pamiatok medzi ktoré nepochybne patrí Mestské múzeum so vzácnymi exponátmi domácich umelcov, obrazmi miestnych maliarov, dobovým nábytkom, historickými fotografiami mesta Sabinov, ľudovými tradíciami a inými zaujímavosťami.

Okres Sabinov(Okres Sabinov)

Dominantou mesta je Rímskokatolícky kostol, ktorý tvorí zdravé historické jadro mesta. Skvostom mesta je tabuľa s ocenením Oscara za natáčanie filmu: Obchod na korze. Pre tých, ktorí dávajú prednosť vode, je tu  mestské kúpalisko s troma bazénmi, detským ihriskom, ihriskom pre tenis, plážový volejbal a iné. Spomienky na padlých hrdinov 2.sv. vojny v Sabinove pripomína pomník.

Obchod na korze(Scéna z filmu obchod na korze)

Ak prídete do Sabinova v zime, čaká vás tu zimný štadión a v lete futbalový štadión s umelým trávnikom. Región Šariša má naozaj veľa toho čo by mohol návštevníkom ponúknuť. K dokonalému pobytu patrí aj chutné občerstvenie a pokojný spánok. Aj tieto služby sú pre vás pripravené v blízkych hoteloch, apartmánoch, alebo penziónoch. Nezabudnuteľné zážitky pri potulkách prírodou, zdravý vzduch a tiché prostredie. To je Šariš a mesto Sabinov.

Related Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *