Čo s vašou zbraňou urobí mráz

Ani jedna z extrémnych poveternostných podmienok nerobí vašej zbrani dobre. Najlepšie fungujú v neutrálnych podmienkach a napríklad taký dážď, vysoká vlhkosť, priveľké teplo či naopak mráz skracujú ich životnosť. V prípade, že patríte k ľuďom, ktorí zbrane, napríklad airsoftové, používajú najmä v mraze alebo to jednoducho vyžaduje vaše povolanie, musíte zvýšiť svoju pozornosť. Chcete predsa to, aby vaša zbraň fungovala dlhodobo a spoľahlivo? Ak áno, čítajte pozorne. V dnešnom článku sa bližšie pozrieme na to, čo s ňou robí mráz a na čo by ste mali myslieť vtedy, keď ju v takomto počasí používate.

Mráz je nepriateľ pre všetky zbrane

Nízka teplota znižuje životnosť skoro všetkého. Materiály za jej pôsobenia tvrdnú, krehnú a sú tak oveľa náchylnejšie na poškodenie, zlomenie či prasknutie. Zbrane sú, nanešťastie, vyrábané z materiálov, ktoré na mráz reagujú nepriaznivo. Pokiaľ ich teda takémuto počasiu vystavujete dlhodobo a pravidelne, môžete čakať problémy.

Základným odporúčaním je snažiť sa eliminovať situácie, počas ktorých zbraň používate v mraze. Ak je to len trochu možné, airsoftové alebo iné podobné akcie si naplánujte na priaznivejšie podmienky. Niekedy sa to však nedá, a to najmä vtedy, ak je práca so zbraňou vašim povolaním. Vtedy musíte na mráz myslieť už vopred.

Pamätajte na to, že mráz je pre vašu zbraň nepriateľom, a je prakticky jedno, či sa jedná o plynovú, vzduchovú, elektrickú či airsoftovú. A je potrebné proti nemu bojovať – teda v prípade, že ju chcete ochrániť a používať dlhodobo.

Najčastejšie problémy

Na to, aby ste svoju zbraň dokázali chrániť aj v mínusových teplotách je potrebné poznať najčastejšie problémy. Pozrieme sa na ne zo všeobecného hľadiska a budeme sa snažiť odhaliť čo najviac nepríjemnosti súvisiacich s mrazom hneď pri viacerých druhoch.

Zo skúsenosti vieme, že najpravdepodobnejším poškodením počas mrazov je poškodený mechabox. Problémy môžu vyvolávať najmä tie lacnejšie a menej kvalitné značky. Sortiment internetového obchodu AFG.sk však ponúka vysokú kvalitu. Aj napriek tomu ale môžu nastať problémy, preto je potrebné na ne myslieť dopredu a vykonať potrebné úpravy.

Guma je ďalším príkladom materiálu, ktorý v mraze nefunguje práve najlepšie. V zbraniach tuhne, nezaberá a znižuje ich funkčnosť. Tie potom nehopujú a môžu vás zradiť vtedy, keď to najmenej potrebujete. Riešením môžu byť gumičky, ktoré sú mäkšie. Gumičky je potrebné vymeniť najmä pri plynových zbraniach, ktorých používanie je už vo všeobecnosti v mínusových teplotách neodporúčané. Pokiaľ však aj napriek tomu trváte na ich použití, okrem výmeny gumičky sa uistite, že zbraň premažete, ideálne kvalitným olejom a taktiež použijete plyn s vyšším tlakom. Ani tieto kroky vám ale nezabezpečia stopercentné fungovanie plynovej zbrane v zime.

Batérie zbraní tiež v zime nefungujú bezchybne. Ide napríklad o batérie NiMh, ktorých efektivita a funkčnosť v zimných prostrediach rýchlo klesá. Pokiaľ viete, že budete svoju zbraň potrebovať v mínusových teplotách, odporúčame vám zvoliť skôr lítiové batérie, ktoré sú v zime vhodnejšie a najmä spoľahlivejšie.

Počasie je faktorom, na ktorý je potrebné myslieť dopredu. Aj keď ho nevieme ovplyvniť, vždy je lepšie byť pripravený – ako na dážď či vlhkosť, tak aj na mráz. Experti z AFG.sk vám radi pomôžu vybrať si zbraň a komponenty do každej situácie.

Related Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *