Jeden ázijský výrobca CNC zariadení spísal základné chyby, ktorých sa obsluha strojov pri výrobe súčiastok dopúšťa. Väčšinou ide o veci, ktorým sa dá ľahko vyhnúť – a po ktorých súčiastky nemajú presný tvar, majú “popáleniny”, nechcené rezy alebo rôzne nepresnosti, ktoré môžete zistiť až pri ich montáži.

Použitie nesprávneho nástroja alebo zlé nastavenie. Nesprávny nástroj (napríklad vrták) môže na súčiastke zanechať stopy, príliš nahrubo opracované hrany alebo spálené odstávajúce železné piliny na krajoch. Ešte častejší problém je, keď súčiastka vyzerá dobre, ale nástroj sa príliš rýchlo opotrebuje a zničí.

Nedostatočne vyškolený personál. Samozrejme, je rozdiel medzi operátorom a programátorom. Vedmosti v oblasti priemyselnej výroby sa musia neustále aktualizovať, napríklad každých päť rokov by sa mali obmeniť učebnice na školách – technológie sa vyvíjajú.

Zlá údržba nástrojov. O stroje sa treba starať, čistiť ich, pravidelne konrolovať kvapaliny, oleje a filtre, opravovať. Maličká nečistota na seba viaže ďalšie nečistoty a časom sa nástroj môže stať menej presným.

Chyba pri programovaní. Návrhy súčiastok sú často komplikované a zároveň sofistikované. Nesprávne pochopenie problému, alebo zlá postupnosť krokov môžu znížiť kvalitu výsledku, alebo dokonca jeho znehodnotenie.

Nedbalosť pri upínaní alebo uchycovaní materiálu. Zle vložený kus kovu, jeho zlé upnutie – má za následok vybrovanie materiálu pri výrobe. Je treba sa tomu vystríhať. Uchytovacie čeľuste musia byť správne nastavené a je vždy lepšie, keď materiál je uchytený vo viacerých bodoch naraz.

Vibrácia nástroja. Často sa dá zistiť podľa hluku, ktorý počujete. CNC strojné zariadenie musí byť správne ukotvené na pevnom podklade a ani tisícky otáčok nástroja za minútu ho nemajú rozochvieť nad určitú hladinu. Niekedy za vibráciu môže drobnosť – napríklad opotrebované vreteno nástroja.

Prehrievanie CNC zariadenia. Teploty pri výrobe často dosahujú 100 a viac stupňov Celzia – najmä pri hromadnej výrobe alebo dlhom používaní v jednom cykle. Zariadenie treba nielen čistiť od nečistôt a množstva odpadového materiálu, ale aj chladiť, správne mazať a dopriať mu odpočinok. Kolísanie teploty nemá dobrý vplyv ani na stroje ani na výrobky – dávajte si pozor aj na klimatizáciu, otvorené okná, kúrenie a podobne.

Related Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *