Ako zmysluplne investovať

Mnoho ľudí by chcelo dostať jednoduchú radu, ktorá priamo hovorí o tom, do čoho investovať s najvyšším ziskom a žiadnym rizikom. To samozrejme nedáva zmysel, pretože ak by ste dostali konkrétnu radu, a ak by sa k nej dostal každý človek na svete, a ak by ju každý nasledoval, nutne by došlo k vytvoreniu bubliny. Aby to takýmto spôsobom fungovalo, muselo by teda nutne ísť o pyramídovú hru, v ktorej by “Čierneho Petra” držal v ruke ten, kto by do celého kolotoča vošiel ako posledný.

investovanie

Takýto scenár možno pripomína koniec dvadsiatych rokov v USA, kde sa enormné množstvo ľudí zúčastnilo obchodovania s akciami na burzách s tým, že predsa takmer všetci okolo už na burzách sú, a všetci na tom zarábajú. Že sa väčšinou jednalo o investovanie na dlh, to bolo takmer nepodstatné, no nakoniec rozhodujúce – pretože keď došlo na splatnosť krátkodobých pôžičiek, nebolo z čoho splácať a akcie sa začali hromadne predávať. Samozrejme neexistoval nikto, kto by ich za tie ceny chcel nakúpiť (pretože úvery boli zrazu nedostupné) a tak sa predávali hlboko pod ich nákupnú cenu. Keď sa na súvislosti tohto celospoločenského ošiaľu pozrieme spätne, plynie z toho ponaučenie, ktoré vraví čosi v zmysle “Ak je v tom každý, asi nebude dobrý nápad opakovať tie isté kroky”. Investovanie vynáša predovšetkým vtedy, ak “vrazíte” svoj voľný kapitál do:

  1. Príležitosti, ktorá je ignorovaná nielen mainstreamovými médiami, ale aj tými alternatívnymi. Je ale pravdou, že dnes už alternatívne média môžu poskytnúť pohľady, ktoré majú logické závery, dokonca pravdepodobné závery svojich predikcií, a nakoniec sa mnoho z nich v čase ukáže ako správne, no aj tak ich veľa potenciálnych investorov odignoruje.
  2. Príležitosti, ktorá nie je väčšinou ľudí braná ako príležitosť, ale skôr opačne – ako hlúposť alebo hrozba. Kedy je podľa vás lepšie nakupovať pôdu? Vtedy, keď o tom nikto nehovorí a keď to všetci ignorujú, alebo keď o tom párkrát mesačne počujete v najsledovanejších médiách? Preveďme to na konkrétny prípad, aj keď zdanlivo nesúvisiaci s investovaním – Kedy panuje v spoločnosti strach z islamizácie – keď sa o tom dennodenne nerozpráva, alebo vtedy, keď každý deň dostaneme svoju pravidelnú dávku “správ” o terorizme páchanom moslimami (urdžiavajúc si racionálny odstup si len pre zaujímavosť porovnajte počty násilne zabitých v rámci teroristických útokov s oficiálnymi minimálnymi počtami civilných obetí vojny v Iraku – https://en.wikipedia.org/wiki/Casualties_of_the_Iraq_War )? Je ale jednoduché a logické si strach z islamizácie, radikalizáciu verejnej mienky a s tým spojenú podporu vojen, spojiť s nákupom akcií spoločností, ktoré z vojen profitujú najviac – jedná sa vo všeobecnosti o zbrojovky, spomeňme napr. Lockheed Martin. Ceny akcií tejto firmy si pozrite na: https://beta.finance.yahoo.com/quote/LMT/history?ltr=1 a nemusíte mať doktorát z jadrovej fyziky, aby ste pochopili, že vojny sú pre takéto giganty zdrojom príjmov. Ak neveríte, pozrite sa na Boeing, Raytheon a iné.

Vráťme sa k iným prípadom z denného života, pretože vojny, aj keď sú pre vojenské mašinérie životodarne, sú pre bežných ľudí zničujúce, a teda nemusíme ich nutne podporovať, takže sa pre zmenu pozrimena akcie VW. Čo myslíte, je lepšie nakupovať vtedy, keď cena akcie rastie, alebo vtedy, keď prudko padá? Skúste si sami položiť otázku, či môže koncern takých rozmerov spadnúť na nulu. Je možné, aby ho vlády po celom svete chtiac-nechtiac nepodržali nad vodou?

graf 1

Zdroj: https://beta.finance.yahoo.com/chart/vow.de?ltr=1

Ako vidno na zdroji vyššie, ak ste nakupovali po afére “Dieselgate”, mohli ste celkom dobre zarobiť. Samozrejme, ak sa jedná o iné spoločnosti, tiež môžme nájsť príležitosti po prudkom páde. Napr ARCELORMITTAL REG (MTS.MC):

graf 2

Zdroj: https://beta.finance.yahoo.com/chart/MTS.MC

Na grafe vyššie vidíme 3 strmé pády, po ktorých prišlo dočasné zotavenie. Opäť sa jedná o spoločnosť, ktorá zastrešuje globálny trh a je preto príliš veľká na to, aby ju nechali vlády padnúť na úplné dno. Ak je ale pokles pomalý, potom môže tento trend vyjadrovať náladu v celom odvetví. A aj keď spoločnosť funguje, nie je ideálna na investície. Výnimku tvorí prípad, kedy očakávame zotavenie a naštartovanie celosvetového dopytu po produktoch, ktoré daná spoločnosť vyrába.

Ďalšou možnosťou, ako zužitkovať pády vo svoj prospech, sú farmaceutické spoločnosti, ktoré profitujú ako v dobe mieru, tak aj počas vojen. Zas hľadáme také spoločnosti, ktoré patria medzi príliš veľké, ktoré pôsobia na celom svete, a ktoré nedávno prešli korekciou. Napríklad si vezmime The Procter & Gamble Company (PG):

graf 3

Jedným z princípov úspešného obchodovania je potreba uvedomiť si fakt, že žiaden rast netrvá večne. A preto, ak ste zarobili povedzme 30% či 50%, je možno vhodná doba z obchodu vystúpiť. Nie preto, že dôjde k prepadu, ale z dôvodu, že trend je zrejmý aj pre tých, ktorí naskakujú do rozbehnutého vlaku, a môžu to byť práve oni, ktorí toho “Čierneho Petra” budú držať v ruke. Radšej svoje financie preskupte a investujte do iných príležitostí, ktoré v nedávnej dobe prešli korekciou.

Je dôležité, aby ste nenadobudli dojem, že máte “šťastnú ruku”, že po pár úspešných obchodoch viete, ako to pôjde aj o 10 rokov. Taktiež sa nenechajte rozptyľovať informáciami (rozobraté v detailoch nižšie), ktoré vám budú neužitočné. Na jednej strane môže platiť “Motýlí princíp”, no v praxi je asi vhodnejšie zaoberať sa krátkodobými príležitosťami s čo najväčším možným ziskom.

Nezaoberajte sa tým, na čo nemáte vplyv

Prichytili ste sa v poslednom týždni pri tom, ako rozoberáte témy, na ktoré nemáte žiaden dosah? Politika, televízia, novinky zo Stredného Východu, alebo voľby v USA? Je jedno, o čom sa práve informuje v médiách, nič z toho pravdepodobne nebude mať pre vás žiaden význam – no je možné určité informácie zužitkovať spôsobom načrtnutým na začiatku článku. Nemali by ste síce o čom debatovať s kolegami v práci, no to iba do toho momentu, keď by ste začali diskutovať o možnostiach, ako zarobiť na investovaní.

V spoločnosti panuje akési nepísané pravidlo, že o financiách sa nerozpráva, no práve to je chybou, vďaka ktorej všetci naokolo opakujú tie isté nemúdre kroky, ako je napr. vidina bezproblémovej existencie vďaka úrokom na termínovanom vklade. Pre financie nie je nič zničujúcejšie, ako uložiť takéto prostriedky na termínovanom vklade, a to jednoducho preto,

že ak úrokové miery kopírujú infláciu, zhodnotenie celkovej sumy sa doslova prejedá. Možno si poviete, že ak vložíte na 10 účtov po 100 000 eur, tak aj tie dve percentá ročne sú celkom pekný výsledok, z ktorého sa dá dôstojne žiť. Lenže v priebehu 20 až 30 rokov klesne kúpyschopnosť toho jedného milióna aj o 90 percent, a vám už nebude do smiechu z toho, ako ste kedysi zahodili príležitosť rozšíriť svoje imanie a aktíva. Nežijete len dnes, zajtra a včera, a práve preto sa pozrite na kúpyschopnosť nejakej sumy z pohľadu desaťročí. Inflácia doslova rozožrala sumy, ktoré boli považované za obstojné povedzme v 90tych rokoch dvadsiateho storočia.

Aby sme sa vrátili k myšlienke tejto časti, mali by sme sa čo najviac venovať témam ohľadom ziskov, nie je na tom nič zvrhlé. Túžba po dostatku materiálneho je zakorenená v každom z nás, a ak sa budeme tváriť, že nás financie nezaujímajú, pôjdeme len proti sebe, a dáme ostatným príležitosť vyšplhať po našom chrbte vyššie, ako sa to podarilo nám po chrbte iných (každý človek sa rodí ako sebec, a je iracionálne a proti evolúcii chovať sa nesebecky, aj keď určitá dávka filantropie a vhodného sociálneho kontaktu je pre psychickú pohodu zdravého človeka nevyhnutná).

Politika, voľby, sociopati a psychopati

Ako je už vyššie načrtnuté, politika a nepodstatné záležitosti, akými sú napríklad dovolenky kolegov (prečo by nás malo zaujímať to, kde chce ísť na dovolenku kolegyňa, ktorej priezvisko nepoznáme) sú často témou rozhovorov medzi spolupracovníkmi, ktorí počítajú každý mesiac s výplatou a vytešujú sa nad tým, ako dobre zarábajú (ale akosi im nedochádza, že ak by dnes nechali svoju prácu, o mesiac by dostali posledný výplatu, a potom by nemali zdroj príjmov – sociálne dávky nie sú príjem!). Vráťme sa ku klasickej záľube poddaných, ktorou je analyzovanie a predikovanie volebných výsledkov, a s tým spojené silácke reči o tom, ktorý politik je ten najlepší.

Už len z definície psychopata totiž vyplýva, že sa jedná o jedinca, ktorý manipuluje svoje okolie a ľudí, ktorí s ním prichádzajú do styku takým spôsobom, aby z toho mal jednoznačný prospech. V prípade politika sa jedná o hlasy vo voľbách. Ak by som sa vám snažil predať vankúš, tento článok by nebol o investovaní, ale o tom, ako zle sa vám spí bez produktu, ktorý by som vám úplne náhodou podsunul niekde na konci článku. No z toho, ako a či budete investovať nemám žiaden zisk, a preto vždy rozlišujte medzi cielenou manipuláciou a úvahou, či radou.

Nedajte sa preto ovplyvňovať psychopatickými osobnosťami, ktoré ani netušia, že existujete. Nájdete nebodaj dôvod na to, aby ste obhajovali toho alebo iného politika, pričom daná osoba ani nemá tušenie, že existujete? Že máte rodinu, manžela, manželku, deti, rodičov? Že máte nízky plat, že vás práca nebaví (ale vykonávate ju, pretože platíte hypotéku a ináč si zarobiť neviete)? Všetky rušivé vplyvy vás totiž odvádzajú od nápadov ohľadom zhodnocovania vašich úspor.

Nebavte sa o tom, kto čo povedal, kto čo s kým má, akým záľubám by ste sa venovali, ak by ste nemuseli chodiť do práce. To všetko vás oberá o čas, ktorý by ste mohli venovať pár analýzam. Ak nakoniec investíciou stratíte, poučíte sa a znova sa danej chyby vyvarujete. Je nezmysel myslieť si, že urobíte 10 investícií, a že každá vám vynesie zisk. Skúste si hodiť mincou desaťkrát za sebou, a zakaždým si tipnite, čo padne. Ak tento proces budete

opakovať dostatočne dlho, dospejete k záveru, že máte 50 percentnú šancu na správny tip (predpokladajme, že minca nie je “cinknutá”).

Pri investovaní je dôležité vybrať zisk v tú správnu dobu, a rovnako dôležité je aj zastaviť stratu v ten správny čas. Predstavte si, že ste investovali 10 000 eur do určitého nástroja (akcie, komodity, obchod na páku), a predstavte si, že dva roky po vstupe na trh máte čistú stratu 2 000 eur. Väčšina ľudí radšej počká na dobu, kedy sa tá strata aspoň stratí, no správnym postupom je to, že ak vidíte nepriaznivý trend, investíciu ukončíte hoc so stratou, a svoje financie presuniete do iného nástroja. Samozrejme, ak nakupujete fyzické drahé kovy, v tomto segmente sa vaše pohnútky môžu líšiť od bežných, a povedzme nakupujete časťou svojich rezerv v zmysle poistenia, či dlhodobej špekulácie. Alebo zastávate názor, že papierové komodity nikto nebude chcieť, a tak chcete mať istotu. No ani pre tých, ktorí nakupujú fyzické kovy, nie je zakázané zúčastňovať sa obchodov na burzách, kde môžete postupovať iba vypočítavo a stratové obchody budete uzatvárať namiesto toho, aby ste sa v nich utápali celé roky. Lebo ak fixujete svoje prostriedky v stratovom obchode, zároveň sa pripravujete o možnosti ich využitia v iných obchodoch, ktoré môžu priniesť zisk.

Investovanie je sebecké, každý je od prírody sebec

Byť sebec nie je hriech, aj keď sa nás to nejedna autorita snaží presvedčiť. Ako hovorí jeden vtip, ak by človek nebol sebec a závistlivec, na jednu ulicu by vraj vystačila aj jedna žena. Nikto nech sa necíti dotknutý, je to len veľmi hrubo podaná pravda o závisti a sebeckosti, a je jednoznačne pravdivé, ak uznáme, že bez tejto vlastnosti by sme tu neboli. Už spermie sú sebecké, žiadna nemá v pláne prísť “do cieľa” ako druhá.

Práve preto sa pozerajte na sebeckosť ako jeden z veľkých darov. Doprajte dobre sebe, svojim najbližším, a snažte sa vyťažiť z každej príležitosti.

Mimochodom, na záver by sa oplatilo dodať, že niekedy príde vhod aj sledovanie volieb, a to predovšetkým v tých prípadoch, ak si chcete a môžete vsadiť na volebné výsledky.

Dodatok na záver

Nedávno som mal možnosť zastaviť svojho známeho, ktorý pracuje po nociach a večeroch v jednej známej IT spoločnosti. Na otázku, ako si predstavuje svoj život po dosiahnutí päťdesiatky, nevedel odpovedať (resp. sa vyjadril, že predsa každý musí chodiť do práce). Momentálne sú jeho priority našetriť na byt, chodiť na dovolenky a neobmedzovať sa. Keď som mu ponúkol iný pohľad, a to ten, že na dovolenky predsa môže chodiť neskôr, ak dnes výhodne investuje, nestretol som sa pochopením. V tej spoločnosti pracuje už pár rokov, a jedna dovolenka ho vyjde na približne 2000 eur. K tomu viem dodať len toľko, že pokiaľ stál BTC v roku 2012 okolo 5 USD, v roku 2016 ste ho mohli predať za viac ako 400 USD. Teda z jednej dovolenky mohol pri takejto investícii zarobiť viac ako 160 000 USD. Mne osobne by jedna dovolenka nechýbala… V závere nejde o to, či dnes urobíte 10 investícií, z ktorých 9 bude o 5 rokov trochu stratových, ale ide o to, či zvyšná jedna investícia prinesie povedzme desať, alebo dvadsaťnásobný (prípadne viacnásobný) zisk.

Related Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.